Strona głowna  /  GRUPA 1 "Biedronki"
GRUPA 1 "Biedronki"

witamy wszystkie dzieci w grupie ,,Biedronki".

W zakładce będą mogli Państwo odnaleźć wszystkie informacje dotyczące naszej grupy.

W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu z wychowawcami:

Ewa Michałowska

e.michalowska@pm44.elodz.edu.pl

Joanna Łopata

j.lopata@pm44.elodz.edu.pl

Szanowni Rodzice,

poniżej zamieszczamy adres strony facebook
prowadzonej przez Rodziców naszej grupy,
miejsca wymiany informacji między rodzicami.

Konsultacje indywidualne dla Rodziców.

w dniu 6 pażdziernika (środa) zapraszamy chętnych Rodziców na konsultacje z nauczycielami
(szczególnie Rodziców dzieci, które uczęszczały we wrześniu do grupy).

Konsultacje będą się odbywać co 20 minut
w godz.14.40 - 17.00 po wcześniejszym ustaleniu godziny.
Lista zapisów dostępna w przedszkolu u nauczycieli.

Konsultacje z Panią Psycholog - dla chętnych

w dniu 1 października 2021r. odbędą się na terenie naszej placówki konsultacje
z Panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 z ul. Hipotecznej 3/5.

Zainteresowane osoby mogą zapisywac się na listę u wychowawców.

Konsultacje odbywać się będą według zapisów

w godzinach 12.30 - 16.30 co 15 minut.

ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

W związku z wytycznymi MEiN i GIS oraz dalszym obowiązywaniem reżimu sanitarnego,
Rodzice dzieci i osoby postronne nie mają możliwości wchodzenia do grup przedszkolnych.

Adaptacja dziecka w przedszkolu może trwać kilka tygodni: trzy, sześć, a niekiedy nawet dziesięć. Dziecko musi w tym czasie poznać nowe miejsce, przystosować się do innego rytmu dnia, a także zaakceptować obowiązujące w przedszkolu zasady. Nawiązuje relacje z paniami i dziećmi. To wszystko wymaga od niego sporego wysiłku. Procesowi oswajania tych wszystkich nowości sprzyja regularność. Gdy maluch choruje i nie chodzi do przedszkola, proces adaptacji przedłuża się. Pierwsze tygodnie malucha w przedszkolu to także trudny czas dla rodziców. Kiedy radość i duma przeplata się z niepokojem i troską, warto pamiętać, że dziecko wymaga wsparcia. Z tego względu własne emocje najlepiej odreagować po odprowadzeniu malucha do przedszkola.

Pozytywne komunikaty
Kiedy mówimy dziecku „Nie bój się!”, to właściwie wtedy uświadamiamy mu, że jest w ogóle czego się bać. Strach w naszym głosie, żal i współczucie nieświadomie sprawiają, że dziecko utwierdza się w przekonaniu, że dzieje mu się krzywda. Spokojnie nic złego się nie wydarzy! Niech dziecko czuje to również od rodzica. Będzie fajnie! Miłej zabawy!”

Mówmy dziecku, kiedy po nie przyjdziemy i dotrzymujmy słowa Należy przy tym używać dla dziecka łatwych ram czasowych. Nie mówimy: Będę po Ciebie o 13, ale: Przyjdę po Ciebie po obiedzie/podwieczorku. Dotrzymanie słowa jest niezwykle ważne, bo dzięki temu dziecko będzie w kolejnych dniach czuło się bezpieczniej, wiedząc, że i kiedy po nie wracasz. Nie mów też, że pójdzie do domu jako pierwsze, bo nigdy nie masz pewności, że tak będzie.

Dobry start
Proces oswajania nowej rzeczywistości przebiega dużo sprawniej, jeżeli maluch będzie mógł wykorzystać wcześniej opanowane umiejętności. Gdy więc dziecko ma doświadczenia w przebywaniu poza domem bez rodziców, będzie mogło wykorzystać je w przedszkolu. Jeśli maluch potrafi samodzielnie umyć i wytrzeć rączki, samodzielnie zjeść obiad, założyć buty i spodnie, łatwiej mu będzie się odnaleźć w nowym miejscu. Jeśli spotyka się z innymi dziećmi, bawi się na placach zabaw i odwiedza kolegów, ma większe szanse na nawiązanie udanych relacji z innymi dziećmi w grupie. Ważne jest by dziecko sygnalizowało swoje potrzyby i utrwalało w domu i przedszkolu umiejętności związane z higieną i samoobsługą.

Kryzysy
Pierwsze kryzysy w przedszkolu to swoista huśtawka. Już wydawało się, że wszystko układa się jak najlepiej, a tu następnego dnia maluch zanosi się płaczem w drodze do przedszkola. Bywa, że malec, który z nadejściem września biegł z radością do przedszkola, po kilku dniach reaguje płaczem. Bo wtedy już wie, że czeka go rozstanie, że może być trudno. Reaguje tak nie dlatego, że dzieje się coś przykrego, ale dlatego, że wokół jest wiele nowości, a skala zmian jest ogromna. Najczęściej kryzys przychodzi w pierwszym tygodniu, czasami później. "Nie cierpię poniedziałków" - wzdychają po weekendzie mama, tata i dziecko. Po dłuższej nieobecności zawsze trudniej jest wskoczyć w przedszkolny rytm.

Szatnia to ważna strefa przejściowa. Niekiedy mokra od łez i wibrująca od krzyków, tłumaczeń i tupiących nóżek. Przejścia ze świata rodzinnego do przedszkolnego nie należy wydłużać. Można się poprzytulać w szatni, ale potem następuje czas na krótkie, serdeczne ale stanowcze pożegnanie. Warto umówić się z dzieckiem na sposób pożegnania i trzymać się przyjętej zasady. To może być cokolwiek, co odpowiada
rodzicowi i dziecku, np. kiedy dziecko jest już przebrane „buziak, przytulas, piąteczka”. Pierwszego dnia ciężko mówić o rutynie, ale po jakimś czasie dziecko zacznie się przyzwyczajać, a rozstanie będzie łatwiejsze
. Podobnie jest przy odbieraniu dziecka z przedszkola. Gdy maluch chce się dalej bawić, a już czas wyjść, warto dać mu chwilkę na dokończenie budowli z klocków, sprzątnięcie, pożegnanie dzieci i pani. Nie przeciągając wejścia ani wyjścia, dajemy dziecku przewidywalny scenariusz, dzięki któremu może poczuć się bezpiecznie.

Dzieci są przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców, opiekunów lub osobę upoważnioną na piśmie zapewniającą pełne bezpieczeństwo dziecku.

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-13